Индекс на статията

топ и пешка против офицер

Юрий Авербах (гросмайстор), Сергей Розенберг (майстор)

Един от законите на философията гласи, че материята е първична, а духът вторичен. Но в шахмата нерядко се случва обратната картина: духът взема връх над материята. В редица ендшпилни положения по-голямото материално предимство не винаги гарантира непременно победата на по-силната страна. Освен това, дори когато целта е принципно постижима, преодоляването на редица тактически нюанси в процеса на реализация се сблъсква с сериозни трудности. Примери много, достатъчно е да припомним партията от претендентския турнир през 2016 г. Каруана – Свидлер, в която американеца в ендшпил (топ и офицер против топ) не демонстрирал метода за печалба, открит още през 1749 г. от Филидор. Важно е не просто да запомняте ключови позиции и точните им решения, но и вда вградите в мозъка стабилен логически механизъм свързан с ярък геометричен образ.

Да преминем към разглеждането на нашата тема и започнем с структурата топ и пешка против офицер. Разположението на пешката може да бъде както по топовния, конския, офицерския вертикал, така и по централните. Първо ще се спрем върху позиции с офицерска пешка, тъй като те се срещат най-често. Ако пешката се намира далеко от полето за произвеждане, то царят на силната страна се поставя пред пешката и победата е елементарна. Друг е случая, когато тя е разположена на 6-ия хоризонтал.

Ако офицера все още не е попаднал на нужния диагонал, тогава играча е на ръба на поражението. За съжаление практиката показва, че опонентите не винаги действат по най-добрия начин. При това няма значение дали това се случва при класическа игра, или блиц – азбучните стереотипи трябва здраво да бъдат заложени в подсъзнанието.

Ето няколко примера в които правилната игра отсъствала в типични позиции.