Главно меню

След като сте изтеглили Fritz-11.rar и инсталирали, изпълнете като администратор Fritz11BGScript.exe съдържащ превода на български и jaws-скриптовете. Това става посредством клавишната комбинация: control+shift+enter едновременно. Това може да стане и по друг начин като натиснете клавиша апликейшън, и щракнете по бутона изпълни като администратор. Важи за windows-7 и нагоре.

Вие можете да отваряте помощния файл на Български от всяка точка на програмата, използвайки f1.

И така, когато вие сте инсталирали Fritz11, въвели сте своите данни, име, фамилия, град и т.н. е нужно да потвърдите с бутона окей, след което чрез натискане на клавиша интервал, вие попадате в игровия прозорец на програмата. Тук като начало е нужно първо да изберете дебютна книга и база с партии, които в бъдеще няма да е необходимо отново да отваряте. Книгата се активира чрез комбинацията контрол+f11. В отворилият се диалогов прозорец, изберете папката моите документи, в нея папката ChessBase, а в нея Books. Избирате файл Fritz12.ctg и потвърждавате с энтър. База с партии се отваря с комбинацията f12 и след контрол+o, се появява същият диалогов прозорец. Тук е нужно да намерите моите документи, bases и файл database.cbh. Щом се появи списъка с партии натиснете искейп, основният прозорец с базата за сега не ни е нужен.

Игров прозорец

За да можете по-добре да се ориентирате в тази доволно сложна програма, накратко ще разкажа, как изглежда този прозорец. Най-отгоре в заглавието на прозореца, като  заглавие на играта, ще видите Deep Rybka 4 - Вася Пупкин или просто нова партия, ако още не е направен ход. По-долу идват както в повечето програми лентата с менюта: файл, помощ, вид и т.н. Вярно е че JAWS ги възприема като лента с инструменти и при използване на алт така ги произнася, но това действително е меню. Още по-долу са цифровите часовници. След това са разположени под-прозореца с книгата, формуляра или записа в зависимост от това кой под-прозорец или раздел е избран. Преминаването от раздел в раздел става с клавиша таб, което може да става по всяко време тоесть по време на игра също. По нататък могат да бъдат разположени прозореца с анализа, вариантите, коментарите, или допълнителен под-прозорец с неголяма дъска за превъртане на вариантите, което  зависи от настройките на програмата. В долната част на прозореца обикновено се показва последното ваше действие, или дебют, който е разигран в текущата партия.

раздела формуляр представлява сам по себе си красиво оформен протокол за партията, имената на играчите, контролата за игра, датата и т.н., а също така и изиграните в партията ходове. Да добавяте данни, или да редактирате, можете чрез използване на клавиша f2, а при попадане на курсора върху раздел запис, JAWS обикновено произнася последният изигран в партията ход.

Раздел запис
Раздел запис е основен в прозореца с играта, в който се въвеждат ходовете както в режим игра, така и в режим анализ. С стрелки наляво и надясно вие можете да се премествате върху предния и следващия ход съответно. Но ако вие решите да направите следващ ход в партията, то ще трябва да преместите курсора до края в дясно, или ако решите да въведете ход в средата на записа, програмата ще го приеме като опит да върнете ход. Ако действително желаете да смените хода, то ще ви бъде необходимо да натиснете алт+b, за да бъде отменен последният ход и да въведете новият. След това ще се появи прозорец, в който ще трябва да изберете бутона за промяна. Въведеният от вас ход ще се появи в записа и играта продължава. Също така можете да се възползвате от комбинациите в самия Fritz: { (лява фигурна) отрязва предишните ходове
} (дясна фигурна) отрязва следващите ходове
home - преминава в началото на записа
end - преминава в края на записа.

Раздел книга
Когато вие сте избрали раздел книга, на экрана нейният под-прозорец се разгъва. Тя има дървовидна структура в която са разположени всички  дебютни варианти. Да се движите по дървото можете чрез стрелките. Нагоре и надолу по дадения ход на една от страните, а наляво на предния ход или надясно на следващия съответно. При това ходовете са подредени по такъв начин, че най-добрите или популярните ходове са отгоре надолу. JAWS трябва да произнася преди хода неговото качество, тоест: 1. силен e2-e4
1. неясен g2-g3
1. Лош кон g1-h3
това е свързано с това че всеки ход в дебютната книга е маркиран с свой цвят, а всички цветове са преведени в речника на скриптовете. Ако озвучаването на качеството на ходовете не работи, проверете в опцията (алт+контрол+o), в раздел дизайн в двата списъка с фон трябва да бъдат дърво. В случай че не желаете JAWS да озвучава тази опция, тогава използвайте  контрол+' (апостроф). Всеки ход разполага с своя статистика. Всяка дебютна книга се състои от голямо количество изиграни рейтингови партии, като се показват всички данни за тези партии. Статистиката може да се следи чрез следващите комбинации, като се постави курсора върху съответния ход: Чрез инсърт+контрол+1 до инсърт+контрол+6 вие ще узнаете колко пъти се е срещал даденият ход в партиите, процентно съотношение от резултатите, среден рейтинг на играчите и т.н. А ако използвате комбинациите от алт+уиндос+1 до алт+уиндос+3, то вие ще чуете статистика за партиите, в които е бил изигран дадения ход. Когато се движите по дървото на книгата, превъртайки интересуващите ви партии, избраните от вас ходове се появяват и в раздел запис. Ако сте достигнали до нужния за вас ход в книгата, вие можете да се преместите в раздел запис и да играете срещу програмата от текущата позиция. В раздел запис ще остане последният ход от книгата който сте избрали. Също така можете да включите и безконечен анализ. Но ако решите да започнете нова игра, то вие трябва да използвате контрол+n, за да бъде изчистен записа от партията и тогава ще възникне начална позиция. Ако желаете да разглеждате партии с интересуващи ви варианти, натиснете control+f. Ще се отвори прозореца с базата с партии, в който ще бъде осъществено търсенето. Намерените в резултат на това търсене партиите ще бъдат представени в вид на списък, който може да бъде съхранен в всякакъв формат, или да разглеждате натискайки върху заглавието на партията энтър, като избраната партия ще се покаже в игровия прозорец. Тук ще са необходими следните комбинации: f10 зарежда следващата партия, контрол+f10 зарежда предната партия, А също така чрез клавиша f2 можете да видите данните за играчите. Всички горещи клавиши се показват в менюто, в игровия прозорец, или в базите, при това комбинациите могат да се отличават в зависимост в кой прозорец се намирате.

Прозореца с базите

Прозореца с базите се извиква с комбинацията f12 или искейп в игровия прозорец. Той също така се състои от множество раздела, главния от които е раздел игра. Всъщност в този прозорец е списъка с всички партии от базата. Тук също така можете да се възползвате от комбинацията контрол+f за търсене на нужните партии.
Ще се отвори прозорец с множество критерии по които бива осъществено търсенето. Вие трябва да запомните необходимите полета, например: фамилията на играча, названието на  турнира, или определен дебют по класификацията ECO и т.н. натискайки ентър. От появилият се списък с партии, може да се работи също както беше описано по-горе. Също така възможни са и различни операции: създаване на нова база, допълване и редактиране на съществуваща и много други. Всички комбинации и инструменти за тях има в менюто, за което вече беше писано по-горе. Тук е по различно от менюто в игровия прозорец.