Индекс на статията

Ню-йорк-2016: Мач за световната титла. Дата на провеждане: 11 - 30 ноември. Съгласно регламента световния шампион Магнус Карлсен (Норвегия) и претендента Сергей Карякин (Русия) трябва да изиграят 12 партии с контрола за игра 40 хода за 100 минути, след което по 50 минути за 20 хода и 15 минути до края на партията с добавяне по 30 секунди на всеки ход, започващо от първия. След шестата партия цвета на фигурите се сменя (участника който е бил с белите в първата партия в седмата ще бъде с черните). В случай на равенство в мача ще бъде проведен тай-брек: 4 партии с контрола за игра 25 минути + 10 секунди на ход. Ако резултата се запази равен, то се играе 2 партии с контрола 5 минути + 3 секунди на ход, а при необходимост още 4 блиц-мача по 2 партии. Ако в 10 партии не се излъчи победител, то сеиграе решаваща партия, в която белите ще имат 5 минути, а черните – 4, с добавяне по 3 секунди след 61-вия ход, ремито е в полза на черните.

Игрови дни: 11, 12, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 23, 24, 26, 28 ноември. почивни: 13, 16, 19, 22, 25, 27, 29 ноември. Тай-брек: 30 ноември. Начало на партиите в 22.00 msk.

В стартовата среща играещия с белите световен шампион на втория ход развил офицера на "g5". По този начин той подчертава желанието си да изкара играта от теоретичните пътеки, но в наши дни и в тази система са изиграни десетки партии на високо ниво. Например, през 2013 г. на мемориал Тал, Карлсен в сложна борба надиграл Крамник. От тази партия Карякин се отклонил на петия ход избирайки втория по популярност вариант. Карлсен не се опитал да задържи пешката в повече на "c5", което можело да доведе до достатъчно сложна борба. Вместо това той сам отдал две и временно останал без пешка, но бързо мобилизирал своите сили. Сергей осъществил построение при което отигравайки материала привел към желателни за него опростявания. Към 20-тия ход на дъската възникнал ендшпил в който белите имали символично предимство за сметка на по-добра пешечна структура. Обективно погледнато, от черните се изисквало определена акуратност. Карякин прецизно парирал всички опити на белите за развиване на инициатива на който и да е участък от дъската, и преди контролата Карлсен тръгнал към размяна на топовете. Леко-фигурния ендшпил бил мъртво реми и след 42-ия ход съперниците подписали мирно съглашение.