Индекс на статията

Тбилиси-2017: Световна купа на ФИДЕ. Дата на провеждане: 3 - 27 септември. Брой на участниците : 128 в нокаут-система. От супер гросмайсторите с ело над 2700 ще отсъстват: Веселин Топалов, Леини Домингез, Дмитрий Яковенко, Аркадий Наидич и Золтан Алмаси. Списъка на фаворитите се води от Магнус Карлсен (Норвегия, 2827), Максим Вашиер-Лаграв (Франция, 2804), Владимир Крамник (Русия, 2803), Левон Аронян (Армения, 2802), Фабиано Каруана (САщ, 2799), Шахрияр Мамедяров (Азърбайджан, 2797), Виши Ананд (Индия, 2794), Уэсли Со (САщ, 2792), Александр Грищук (Русия, 2788), Хикару Накамура (САщ, 2781), Сергей Карякин (Русия, 2780), Аниш Гири (Холандия, 2777), Дин Лижэн (Китай, 2771), Петр Свидлер (Русия, 2756), Юй Янги (Китай, 2750), Вэй И (Китай, 2748), Ли Чао (Китай, 2745), Теймур Раджабов (Азърбайджан, 2742), Ян Непомнящий (Русия, 2741), Пентала Харикришна (Индия, 2741), Радослав Войташек (Полша, 2739), Ле Куанг Льем (Виетнам, 2739), Майкъл Адамс (Англия, 2738), Борис Гелфанд (Израел, 2737), Павел Элянов (Украйна, 2734). Участие ще вземе и нашият Иван Чепаринов.

Общият награден фонд – 1.600.000 долара, като ФИДЕ прибира 20 процента от тях. Победителят получава 96.000 долара, финалиста – 64.000, полуфиналистите – 40.000, 1/4 финали - 28.000.

Всички мачове освен финалния ще се състоят от две партии с контрола (90 минути за 40 хода, след което 30 минути до края на партията с добавяне на време по 30 секунди на всеки ход, започващо от първия). В случай на равен резултат се играе тай-брек – две партии с контрола по 25 минути + 10 секунди на ход; отново при равен резултат две партии с контрола 10 минути + 10 секунди на ход; след което две партии с контрола 5 минути + 3 секунди на ход; ако всичките тези мини-мачове не излъчат победител, то в решаващата партия белите получават 5 минути, черните – 4, с добавяне на време по 3 секунди на всеки ход, започващо от 61-ия ход, ремито в полза на черните. В финалния мач се играят 4 партии при същите условия.

Игрови дни: 1 кръг – 3-5 септември, 2 кръг – 6-8 септември, 3 кръг – 9-11 септември, 4 кръг – 12-14 септември, четвъртфинал – 15-17 септември, полуфинал – 19-21 септември, финал – 23-27 септември.
Почивни дни: 18, 22 септември.
Начало на кръговете в 14.00 msk.


Жребий за 1/64

Матч 1

Carlsen, Magnus

Balogun, Oluwafemi

Матч 2

Dreev, Aleksey

Bachmann, Axel

Матч 3

Fier, Alexandr

Bacrot, Etienne

Матч 4

Bu, Xiangzhi

Flores, Diego

Матч 5

Vakhidov, Jakhongir

Svidler, Peter

Матч 6

Amin, Bassem

Erdos, Viktor

Матч 7

Wojtaszek, Radoslaw

El Debs, Felipe de Cresce

Матч 8

Zherebukh, Yaroslav

Onischuk, Alexander

Матч 9

Khusenkhojaev, Muhammad

Vachier-Lagrave, Maxime

Матч 10

Grachev, Boris

Melkumyan, Hrant

Матч 11

Eljanov, Pavel

Lenderman, Aleksandr

Матч 12

Tari, Aryan

Howell, David W L

Матч 13

Grischuk, Alexander

El Gindy, Essam

Матч 14

Cori, Jorge

Jones, Gawain C B

Матч 15

Hjartarson, Johann

Navara, David

Матч 16

Cheparinov, Ivan

Mastrovasilis, Dimitrios

Матч 17

Dai, Changren

Kramnik, Vladimir

Матч 18

Areshchenko, Alexander

Demchenko, Anton

Матч 19

Ivanchuk, Vassily

Kazhgaleyev, Murtas

Матч 20

Pantsulaia, Levan

Duda, Jan-Krzysztof

Матч 21

Giri, Anish

Dzagnidze, Nana

Матч 22

Xiong, Jeffery

Motylev, Alexander

Матч 23

Gonzalez Vidal, Yuri

Harikrishna, P.

Матч 24

Ponomariov, Ruslan

Sethuraman, S.P.

Матч 25

Aronian, Levon

Cawdery, Daniel

Матч 26

Piorun, Kacper

Hou, Yifan

Матч 27

Sadorra, Julio Catalino

Matlakov, Maxim

Матч 28

Andreikin, Dmitry

Goganov, Aleksey

Матч 29

Smirnov, Anton

Karjakin, Sergey

Матч 30

Dubov, Daniil

Fridman, Daniel

Матч 31

Radjabov, Teimour

Ziska, Helgi Dam

Матч 32

Bok, Benjamin

Artemiev, Vladislav

Матч 33

Ruiz Castillo, Joshua Daniel

So, Wesley

Матч 34

Mareco, Sandro

Bluebaum, Matthias

Матч 35

Vallejo Pons, Francisco

Karthikeyan, Murali

Матч 36

Antipov, Mikhail Al.

Tomashevsky, Evgeny

Матч 37

Nepomniachtchi, Ian

Palac, Mladen

Матч 38

Nguyen, Ngoc Truong Son

Adhiban, B.

Матч 39

Pourramezanali, Amirreza

Yu, Yangyi

Матч 40

Jobava, Baadur

Salgado Lopez, Ivan

Матч 41

Nakamura, Hikaru

Mollah Abdullah, Al Rakib

Матч 42

Bruzon Batista, Lazaro

Anton Guijarro, David

Матч 43

Bacallao Alonso, Yusnel

Fedoseev, Vladimir

Матч 44

Inarkiev, Ernesto

Mchedlishvili, Mikheil

Матч 45

Yeoh, Li Tian

Anand, Viswanathan

Матч 46

Akobian, Varuzhan

Kovalyov, Anton

Матч 47

Adams, Michael

Batchuluun, Tsegmed

Матч 48

Hovhannisyan, Robert

Rodshtein, Maxim

Матч 49

Caruana, Fabiano

Solomon, Kenny

Матч 50

Lenic, Luka

Fressinet, Laurent

Матч 51

Kulaots, Kaido

Vitiugov, Nikita

Матч 52

Najer, Evgeniy

Aleksandrov, Aleksej

Матч 53

Sambuev, Bator

Wei, Yi

Матч 54

Rapport, Richard

Cordova, Emilio

Матч 55

Li, Chao

Krysa, Leandro

Матч 56

Sevian, Samuel

Nisipeanu, Liviu-Dieter

Матч 57

Liu, Guanchu

Mamedyarov, Shakhriyar

Матч 58

Kuzubov, Yuriy

Zhigalko, Sergei

Матч 59

Gelfand, Boris

Stupak, Kirill

Матч 60

Sengupta, Deep

Wang, Hao

Матч 61

Ding, Liren

Haddouche, Mohamed

Матч 62

Kovalenko, Igor

Kravtsiv, Martyn

Матч 63

Kunin, Vitaly

Le, Quang Liem

Матч 64

Vidit, Santosh Gujrathi

Delgado Ramirez, Neuris